Články

CENA CENA CENA !

CENA ZA SLUŽBY JE KLÍČOVÝ FAKTOR VAŠEHO PODNIKÁNÍ!!!
 
Tvorbě cen věnujte mimořádnou pozornost, musíte si uvědomit a důkladně zpočítat 
 
- provozní náklady - nájem, energie, požární bezpečnost, chemie, příslušenství...
- náklady na zaměstnance - i v případě, že je teď nemáte 
- náklady na propagaci - materiální ( vizitky, letáčky, dárkové poukazy, samolepky ), virtuální ( web, síte,... )
- vedlejší náklady - telefon, amortizace strojního vybavení, prasklá žárovka, vývoz kalu z jímky, adt ...
- kolik dní měsíčně budete služby provozovat
- kolik chcete vydělávat
                               
Po sečtení všech průměrných měsíčních nákladů si připočítejte Váši představu o měsíčním výdělku a vznikne Vám číslo, které musíte za měsíc utržit. Tuhle celou částku vydělte počtem dní měsíčního provozu - dostane pak částku, kterou musíte utržit v denním průměru. Teď se musíte pořádně zamyslet a uvědomit si: jaké služby, v jakém počtu a ceně se dají za ten čas zvládnout v nejlepší možné kvalitě. 
 
Důrazně nedoporučujeme
 
- slevové portály  / nízký - žádný profit, nedůsledný výsledek, vysoká spotřeba chemie, hystorický záznam na webu ...
- nejnižší ceny  / nedůvěra v kvalitu Vašich služeb, auta nižší třidy, nižší profit ...
- výrazné slevy firmám s vozovým parkem  / šibeničné termíny, upřednostnění, dlouhá splatnost faktur, nižší profit  ...
 

Zvažte cestu slevových portálů

 

Pokud začnete svoje služby propagovat na slevových portálech, za krátký čas prodáte velké množství kupónů a zákazníci se k Vám budou hrnout. Pěkná představa – ALE POZOR! Provozovatelé slevových portálů Vás budou tlačit do vysokých slev, aby koncová cena pro potenciálního zákazníka byla co nejnižší a nejzajímavější. Vaše služba půjde na odbyt, ale kdo z toho celého bude profitovat? Každý kromě Vás! Vy nejenže rapidně snížíte cenu a tím i Váš profit, ale ještě provozovateli slevového portálu musíte zaplatit přibližně 20 - 30% z ceny každého prodaného kuponu.


Pokud budete chtít i něco vydělat, budete nuceni provádět služby velmi rychle, abyste jich stihli co nejvíce – logicky půjdete cestou kvantity a nikoli kvality, neboť nebudete moci službu provádět na 100%. Budete unavení, zničení, práce bude odvedena podprůměrně, chemie se bude spotřebovávat více a více, ale výdělek nebude za moc stát.  Mýlíte se, pokud si budete myslet, že zákazník se k Vám vrátí – je to slevový turista a v budoucnu si pravděpodobně bude hledat jinou firmu, která poskytuje slevu, stejně jako si našel i Vás. Proto se pořádně zamyslete, zda chcete jít cestou kvantity nebo si budete chtít práci vychutnávat a těšit se s pracovníky a zákazníky z opravdu kvalitního výsledku – nádherně čistého auta.

 

Zvažte cestu nejnižších cen 

 

Pokud půjdete cestou nejnižších cen, pak nemůžete jít cestou kvality. Dříve či později si budete klást otázku – proč budu dělat práci na 100%, když mám tak nízké ceny? Budete upouštět z kvality, až se může stát, že v očích zákazníka budete podprůměrná autoumývárna. Zákazník se k Vám nebude vracet ani Vás doporučovat. Nejnižší cena může u zákazníka vyvolat i pochybnost – jak mi mohou vyčistit auto kvalitně za tak nízkou cenu? Raději ani nebude riskovat a nepřijde. Proto dobře zvažte cestu nejnižších cen, udělejte si dobrý průzkum služeb a cen u konkurence a klidně se vydejte zlatou střední cestou – určitě uspějete!

 

Zvažte cestu výrazných slev pro firmy s velkým vozovým parkem

 

Firmy s velkým vozovým parkem dostávají mnoho nabídek spolupráce od autoumýváren. Tím se dostávají do pozice kladení si podmínek většinou výhodných jen jednostranně… Nejen, že si sjednají zcela nízké ceny, ale častokrát je třeba auta vyzvednout a vyčištěná vrátit zpět – tzv. pick up service, mnohokrát v šibeničním termínu a s upřednostněním před běžnými zákazníky. I v tomto případě se dostanete do časového stresu způsobeným pick up servisem, budete mít méně času na běžné zákazníky a za vykonanou práci dostanete odměnu v podobě úhrady faktury v horizontu 30 dní, o kterou se musíte častokrát doprošovat.

 

Všechny výše uvedené případy mají společné

 

– nižší profit
– stresovou práci
– nedůsledný výsledek
– vysokou spotřebu chemie
– práci si určitě nevychutnáte

 

ZVAŽTE CENOVOU POLITIKU A ZVOLTE CESTU KVALITY – URČITĚ USPĚJETE!!!

 

autor - Martin Jaša

Menu